2017/5/28
News Code: 120
Visit Profile: 7921

شرکت برق منطقه ای

معرفی دستگاه:

 استفاده از صنعت برق در خوزستان به سالهاي اكتشاف اولين حوزه هاي نفت در مسجد سليمان مربوط ميگردد . اولين روشنايي برق در خوزستان در شهر مسجد سليمان و همزمان با فوران اولين چاه نفت (چاه نمره يک) در سال 1908 ميلادي مطابق با 1287 خورشيدي توسط شرکت نفت ايران و انگليس بود که در ابتدا کارخانه برق 600 کيلوواتي (مولدهاي بخار) در مسجدسليمان در ناحيه تمبي تاسيس گرديد. موتورهاي پمپاژ آب نصب شده در محل گدارلند در کنار کارون که آب مورد نياز کارخانه برق تمبي مسجد سليمان را پمپاژ مي کردند 350 اسب بخار دوراني بودند و آب را با فشار 800 پوند در هر سانتيمتر مربع از محل گدارلند در کنار کارون به بالاي کوه سرگچ مسجدسليمان پمپاژ مي کردند و در بالاي کوه در مخازن ذخيره شده تا در ديگها به بخار تبديل نمايد و سپس بخار حاصل توربين ها را به حرکت درآورده حرکت توربين به ژنراتورها منتقل و انرژي الکتريکي (برق) ايجاد مي نمود . اين موتورپمپها از مدرن ترين موتورپمپهاي دنيا بودند و هنوز پس از سالها آثار محل نصب پمپها و لوله هاي آهني که آب کارون توسط اين پمپها به داخل آنها هدايت ميشد در محل پل گدارلند در سمت چپ رودخانه کارون در دره اي عميق که کوه سرگچ يک طرف آنرا احاطه کرده و کارون در عميق ترين نقطه آن در حال حرکت است مشاهده مي شود .

   در شهر اهواز مرحوم حاج ميرزا حسين خان موقر بوشهري در ابتداي سال 1308 با خريد يکدستگاه ژنراتور DC)دي-سي) جريان مستقيم بر خلاف AC) با قدرت 100 کيلووات که سوخت آن گازوئيل (سوخت فسيلي) بود از شرکت زيمنس آلمان و نصب آن در کاروانسرايي در خيابان سيروس فعلي (مجاهدين موازي خيابان امامي بين خيابانهاي نظامي و 24 متري) موسسه الکتريکي موقر (موسسه الکتريک ناصري) را بنا نهاد . بهاي برق موسسه برق موقر بشرح زير محاسبه و قبض صادر مي شد .

 -1چراغ (لامپ) 40 شمعي (40 واتي) هر عدد ز قرار 10 قران(رط) ماهيانه

 -2چراغ 60 شمعي (60 واتي) از قرار هر عدد ماهيانه 16 قران (ريال) ماهيانه

 -3بادبزن سقفي 45 ريال

 -4بادبزن ميزي 40 ريال

مديريت موسسه برق موقر به عهده فردي بنام عبدالله آتشکده دزفولي بود و در بدو مر حدود 200 شعله لامپ برق به منازل افراد سرشناس واگذار گرديد . بيشترين اين افراد ساکنين اطراف ژنراتور بودند برقها فاقد پايه هاي بتوني (سيماني) يا چوبي يا آهني بود و فقط با مقره هاي چيني بلند که ميخ بزرگي براي فرو رفتن در ديوارها داشت بداخل ديوار خانه ها فرورفته و سيم و کابل برق را دور اين مقره ها پيچانده بودند کنتور نيز وجود نداشت فقط در سر چهارراهها بر حسب اجبار از پايه هاي آهني نمره 10 و 12 استفاده ميکردند.

در پايان سال 1308 شمسي موقر با خريد تعدادي کنتور تکفاز 5 آمپر مردم را مجبور به استفاده از کنتور نمود و از سال 1309 مصرف مشترکين طبق کشورهاي منصوبه و از قرار هر کيلووات ساعت 2 ريال محاسبه و دريافت مي شد . دريافت بهاي برق نقدي بود و فرد دريافت کننده صبح زود بعد بايستي وجوه را به حساب جاري بانک شرکت واريز مي کرد .

طي سال 1312 تا 1316 محدوده اي از شهر اهواز از طريق چند مولد ديزلي 250 کيلوواتي توسط يک شرکت خصوصي و سپس با نصب دو مولد به ظرفيت 500 کيلووات در محل کارخانه رطسندگي و به وسيله خط 6 کيلوولتي برقدار شد . در سال 1316 توسط سهامداران کارخانه ريسندگي اهواز شرکت سهامي برق اهواز تاسيس گرديد . اين شرکت با سرمايه اي معادل 1.500.000 ريال داير و به شماره 31 در دفتر اداره ثبت کل اسناد   اهواز به ثبت رسيد . نوع شرکت سهامي خاص و سهامداران آن اغلب همان سهامداران کارخانه ريسندگي بودند . 4 نفر باسامي ابوالقاسم بهبهاني ، سيد مجيد علوي شوشتري ، محمد تقي دهدشت اصفهاني و حاج عبدالله فتحي دزفولي به عنوان هيئت مديره جديد انتخاب و مشغول کار شدند .

هيئت مذکور در جلسه مورخ 20/9/1316 يکي از مديران خوشنام و مورد اعتماد شرکت ريسندگي اهواز بنام حاج ميرزا آقا مستوفي شوشتري را بعنوان مديرعامل تعيين مي نمايد . فعاليت شرکت سهامي برق اهواز تا ارديبهشت ماه سال 1338 که تاسيسات اين شرکت به موسسه عمران خوزستان Khuzestan Development Service = KDS واگذار گرديد ، ادامه داشت .

در سال 1337 توسط شرکت نفت يک خط 132 کيلوولت به طول 113 کيلومتر بين آبادان و اهواز احداث شد و برق مازاد پالايشگاه آبادان را به اهواز منتقل نمود و بالاخره در سال 1342 توسط برق سد دز به شبکه سراسري کشور پيوست .

در سال 1314 شهر شوشتر با استفاده از مولد نيروگاه برق آبي که بوسيله نيروي محرکه حاصل از آبشارهاي شوشتر کار مي کرد بنام موسسه برق نمکي (مرحوم حاج نمکي) با ولتاژ 110 ولت برقدار گرديد و تا سال 1327 برق مورد نياز شوشتر را تامين مي کرد و بعد از سال 1327 موسسه برق مستوفي زاده با استفاده از همان تاسيسات ولتاژ 220 ولت داير و توسط مرحوم مستوفي زاده نيروگاه برق آبي شوشتر تمام شهر شوشتر برقدار گرديد که تا زمان انتقال برق از سد دز ادامه يافت . ساير شهرهاي خرمشهر ، دزفول ، انديمشک به تدريج از طريق بخش خصوصي بصورت محدود تامين برق شدند .

به لحاظ شرايط اقليمي و موقعيت طبيعي مناسب استان خوزستان و ضرورت بهره برداري از منابع غني و عظيم آب و خاك در سال 1336 جهت اجراي طرح هاي جامع عمران خوزستان ، موسسه عمران خوزستان با مديريت كارشناسان آمريكايي Khuzestan (Development Resource(KDS ايجاد شد . در اوايل سال 1339 طبق قانوني که از مجلس وقت گذشت سازمان آب و برق خوزستان به عنوان اولين سازمان مدرن عمراني در کشور تاسيس و شروع به کار نمود . بزرگترين تحول در طول 45 سال سازمان آب و برق خوزستان با جدا شدن شركت سهامي برق منطقه اي خوزستان در سال 1382 به وقوع پيوسته است . این شرکت مسئولیت تولید ، انتقال و توزیع نیروی برق در سطح دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد با مساحتی بالغ بر 80992 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر5 میلیون نفر را بر عهده دارد .

اين شركت مسئوليت توليد ،‌ انتقال و توزيع نيروي برق را در سطح پراكنده دو استان خوزستان و كهگيلوبه و بويراحمد در مساحتي حدود 81 هزار كيلومتر مربع به عهده.

در نيمه دوم سال 1371 در اجراي سياست عدم تمركز و ايجاد شركت هاي مستقل در زمينه توليد ، بهره برداري و نگهداري ، تعميرات و نوسازي نيروگاه ها دو شرکت توليد نيروي برق شامل : نيروگاه حرارتي رامين و نيروگاه حرارتي زرگان تحت نظارت مستقيم سازمان شروع به فعاليت نمودند . همچنين در سال 1382 شرکت نيروگاههاي گازي جنوبغرب (نيروگاه آبادان) مورد بهره برداري قرار گرفت . در زمينه توزيع با شروع فعاليت دو شركت توزيع نيروي برق در دواستان خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد عملا بهره برداري از شبكه هاي توزيع برق به عهده دو شركت فوق الذكر با نظارت مستقيم واحد برق استان خوزستان قرار گرفت و در اواخر سال 1375 با جدا شدن شركت توزيع نيروي برق اهواز از شركت توزيع نيروي برق خوزستان سه شركت نامبرده مسئوليت توزيع نيروي برق در استان هاي خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد را عهده دار شدند . همچنين در اواخر سال 80 نيز بخش تعميرات انتقال نيرو از مجموعه واحد برق جدا و با عنوان شركت تعمير و نگهداري تاسيسات برق و ايستگاههاي انتقال و فوق توزيع خوزستان تشكيل و آغاز بكار نمود و در سال 1381 شركت نوسازي كاران با جدا شدن از معاونت طرحهاي توسعه برق به منظور توسعه و نوسازي شبكه انتقال تشكيل و مشغول فعاليت شده است .

پیک بار شبکه خوزستان از 1508 مگاوات در سال 1370 به میزان 3705 در سال 1382 رسیده است که نشان دهنده رشد باری برابر 7/7 درصد می باشد و برای تامین این بار ، در حال حاضر تعداد 122 ایستگاه انتقال و فوق توزیع با طول حدود 5500 کیلومتر مدار در شبکه وجود دارد .

همچنین در بخش توزیع تعداد 24 هزار دستگاه ترانسفورماتور توزیع با ظرفیتی در حدود 6400 مگاولت آمپر و طول خطوط فشار متوسط و ضعیف حدود 28 هزار کیلومتر و تعداد کل مشترکین حدود 850هزار مشترک و تعداد روستاهای برقدار بیش از 4700روستا که تقریباً 95 درصد خانوارهای روستایی را شامل می شوند، جهت تامین برق مطلوب مشترکین صنعت برق نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است که امید است با تلاش مستمر کلیه همکاران در طول سالهای آینده زمینه ایجاد رفاه عمومی بیشتر و استفاده بهتر از انرژی الکتریکی برای تمامی مشترکین فراهم شود.

وظایف و اهداف:

 -1خرید، فروش و مبادله نیروی برق اعم از کلی و جزئی

 -2ایجاد و توسعه تاسیسات تولید و انتقال نیروی برق و اداره و بهره برداری از آنها

 -3ایجاد و توسعه شبکه تاسیسات توزیع نیروی برق در کلیه نقاط حوزه فعالیت خود و بهره برداری از آنها

 -4اخذ هرگونه وام و تسهیلات مالی از منابع داخلی و خارجی، عرضه اوراق مشارکت داخلی و پش فروش انشعاب و انرژی برق و سایر روش های تامین منابع مالی با اخذ مجوز از مراجع قانونی

 -5بهره برداری و اداره تاسیساتی که در اختیار شرکت گذاشته می شود

 -6خرید خدمات از بخش غیر دولتی برای انجام امور مطالعاتی، اجرایی، بهره برداری و نگهداری تاسیسات صنعت برق و خدمات مشترکین به منظور کاهش هزینه ها، افزایش بهره برداری و ارتقاء سطح خدمات

 -7انجام تمهیدات لازم به منظور توسعه مشارکت بخش غیر دولتی در صنعت برق به نحوی که دسترسی عام به شبکه های برق در حوزه فعالیت شرکت برای تبادل انرژی برقرار گردد.

 -8تامین برق مشترکین و واگذاری اشتراک به کلیه متقاضیان در چهارچوب قوانین و مقررات ذیربط

 -8همکاری و اشتراک مساعی با موسسات ذیربط در پژوهش و بررسی به منظور توسعه علمی، فنی و اقتصادی در امر تولید، انتقال، توزیع و مبادله نیروی برق

خدمات و روندهای سازمانی    

راهنمای ارباب رجوع روش های اداری:

تعاريف مربوط به انشعاب برق

ساعتهاي اوج مصرف

راهنماي خريد وسايل

تقسيم بندي وسايل خانگي

الگوي مصرف و عمر وسايل

ايمني در خانه

 


طراحی و پیاده سازی: راد وب