2017/5/28
News Code: 126
Visit Profile: 6125

سازمان منطقه ای انتقال خون

تاريخچه سازمان انتقال خون خوزستان :

هر چند تاكنون مدرك مستندي در اين زمينه دريافت نشده است اما به نظر مي‌رسد كه پس از تأسيس اولين بيمارستان مدرن استان در سال 1303 در مسجد‌سليمان توسط شركت نفت ايران و انگليس ، تزريق خون و انتقال خون نيز براي اولين بار در استان شروع شده است.آنچه که مسلم است از سالهای بسیار دور خرید خون و تزریق آن به بیماران در بیمارستانهای شرکت نفت رایج بوده است.

با تاسیس مراکز انتقال خون توسط هلال احمر(شیر و خورشید سابق) در برخی از شهرها مانند مسجد سلیمان و بهبهان روند انتقال خون در استان شکل بهتری یافت اما هنوز هم عمده خون مورد نیاز توسط خون فروشان حرفه ای تامین می شد.

تا اینکه در سال1351 به همت آقای دکتر پزشکی اولین مرکز انتقال خون دانشگاهی در بیمارستان گلستان اهواز گشایش یافت که بعدها این مرکز هسته اولیه پایگاه انتقال خون اهواز شد.این مرکز طی 3 سال توانست اکثر شهرهای استان را تحت پوشش خود قرار دهد.

با توجه به موفقیت این مرکز ، آقای دکتر اعلا در سال 1354 از آقای دکتر پزشکی درخواست می کنند که مقدمات تاسیس پایگاه اهواز را فراهم کنند و ریاست آن را به عهده بگیرند.

ا پیگیریهای دکتر پزشکی در اهواز و دکتر اعلا در تهران ، 1200 متر زمین جنب بیمارستان راه آهن سابق(رازی فعلی) در اختیار سازمان قرار می گیرد که در آن یک ساختمان پیش ساخته آلمانی نصب می گردد.

پس از تامین وسایل و پرسنل مورد نیاز ، در مهر ماه سال 1357 با 200 کیسه خون ارسالی از تهران پایگاه انتقال خون اهواز با حضور مسئولین وقت ، رسماً افتتاح گردید.با توجه به گستردگی استان ، از همان بدو تاسیس پایگاه اهواز مسئله تاسیس پایگاههای اقماری در دستور کار قرار گرفت.

با سعی و تلاش آقای دکتر پزشکی و آقای جعفری مدیر روابط عمومی وقت پایگاه اهواز و همت و پشتکار فراوان آقای سلیمانی ، اولین پایگاه اقماری در خرداد ماه 1359 در بهبهان افتتاح گردید.

با شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریور 1359 این روند دچار اختلال شد.

 با شروع جنگ و به علت ایمن نبودن اهواز ، بخش فنی و آزمایشگاهی به ساختمانی در امیدیه منتقل شد.این ساختمان از طرف شرکت نفت در اختیار پایگاه اهواز قرار گرفت.بخش اداری و پخش خون نیز در مدرسه اروند واقع در ساحل شرقی اهواز مستقر گردید و به علت وجود خطرات احتمالی و نیز نیاز به کار شبانه روزی ، تعدادی از پرسنل به همراه خانواده خود مجبور به سکونت در این مدرسه شدند.

از سال 1361 بدنبال پیروزی های چشمگیر رزمندگان اسلام در جبهه ها و ایجاد امنیت نسبی در اهواز ،

پایگاه اهواز در همان محل اصلی فعالیت های خود را به روال سابق پی می گیرد.در این زمان علاوه بر بهبهان ، در شهرهای دزفول ، ایذه ، آبادان و مسجدسلیمان نیز مراکز خونگیری و پخش خون تاسیس می گردد که چند سال بعد از پایان جنگ این مراکز تبدیل به پایگاه اقماری می شوند.

در آن زمان علیرغم ارسال خون از استانهای دیگر و نیز اهدای خون توسط افراد غیر نظامی در سطح استان از همه اقشار ، به علت نیاز فراوان جبهه ها به خون ، این میزان خون ، تکافوی نیازهای موجود را نمی نمود.و در اینجا بود که رزمندگان غیور اسلام علاوه بر رشادت ها و فداکاری های فراوان در جبهه های نبرد حق علیه باطل ، در سنگر اهدای خون نیز حماسه ها آفریدند.

پس از پایان جنگ ، دوره بازسازی و ارتقای کمی و کیفی پایگاه اهواز شروع می شود و مراکز خونگیری آن در شهرستان ها با بازسازی کامل یا احداث ساختمان جدید تبدیل به پایگاههای اقماری مجهزی می شوند.

پايگاه منطقه‌اي آموزشي انتقال خون خوزستان با ايجاد بستر لازم براي انجام پژوهش‌هاي بنيادي و كاربردي – ايجاد فضاي مناسب براي برگزاري كنگره‌ها ، كارگاهها و سمينارهاي علمي و تخصي – تهيه جزوه و بروشور و پمفلت‌هاي آموزشي تخصصي و بدليل دستاوردهاي علمي تخصصي مرتبط با طب انتقال خون به عنوان پايگاه منطقه‌اي آموزشي معرفي شده است.

پايگاه انتقال خون خوزستان اين افتخار را دارد كه خون مورد نياز جمعيت بالاي 4 ميليون اين استان را تأمين مي‌نمايد كه با توجه به قطب اقتصادي و درماني بودن استان در منطقه ، پذيراي بيماران از استانهاي همجوار نيز مي‌باشد . پايگاه انتقال خون خوزستان از جهت آمار خونگيري در رتبه سوم كشوري بعد از استانهاي تهران و خراسان رضوي مي‌باشد. در استان خوزستان در سال 1386 ، 116406 واحد خون توسط اهداكنندگان داوطلب اهدا شده است كه تقريباً 230399 واحد فرآورده از آن توليد شده است. از مجموع داوطلبين اهداي خون در سال 86 ، 95% را مردان و 5% را زنان تشكيل داده‌اند. آمار فراواني گروههاي خوني در استان در سال 86 : گروه خونيمثبت با 8/37% بيشترين فراواني و گروه خوني AB منفي با 5/0 % كمترين فراواني را داشته است .

همچنين در سال 1386 ، تعداد 184309 واحد فرآورده‌هاي سلولي و پلاسمايي بين مراكز درماني استان خوزستان پخش گرديده است.

همچنين اين سازمان افتخار دارد كه خون مورد نياز 1934 نفر بيمار تالاسمي و 300 نفر بيمار هموفيلي و 730 نفر بيمار دياليزي را در سطح استان تأمين مي‌نمايد


طراحی و پیاده سازی: راد وب